Depot

Projects, study groups, classes, seminars, lectures, travels, events and other happenings of the past are likely to be found here. This archive is for ever under construction and thus always incomplete. If you, alumnus, (former) tutor or otherwise stakeholder in a DAI-project or event of the past, are in the possesion of any (textual, visual or aural) materials that could help us document "all things DAI" (starting from around 2003 onward till present), you are most welcome to contact Krista Jantowski.

For alternative ways of finding access to the DAI's larger body of work go to DAI Bulletin or to Search.

Please note that the symposia and conferences that we have presented under the umbrella of our "Roaming Assembly" have not been archived under Depot. Click here for an overview of the editions of the Roaming Assembly, our public symposia @ Planetary Campus or, watch video-registrations at the Roaming Assembly Video Archive. This also counts for Planetary Campus Publications 2003-2018, please find them here.

 

2016 HTDTWT: At the Limits of the Writerly: Which Dispositif?

Tutor: Rachel O'Reilly

Students: Areumnari Ee, David Bergé, Despina Sevasti, Flora Woudstra, Florencia Almiron, Ilan Manouach, larose, Maike Hemmers, Malcolm Kratz, Nika Timashkova, Sanne Kabalt, Sonia Kazovsky, Sunghoon Kim, Valentina Curandi, Wayne W.J. Lim.

2016 COOP Academy 1 (publishing class): (Against) Neuralgia: Care of the Brain in Times of Cognitive Capitalism

Lead tutor: Open! (Jorinde Seijdel i.c.w Niels Schrader and Janine Armin)

Associate reseacher: Florian Göttke

Guests: to be announced

Students: Agata Cieślak, Areumnari Ee, Benedicte Clementsen, Katja den Dulk, Kim Forni, Malcolm Kratz, Maya Watanabe, Mira Adoumier, Mónica Lacerda, Pitchaya Ngamcharoen, Wilfred Tomescu. 

Format: seminars with guest tutors and face to face meetings

Assignment: two (image) essays

2016 COOP Academy 2 (curating class): Curating Positions

Lead tutor: The Showroom (Emily Pethick and Leire Vergara )
Guests: Marysia Lewandowska, Alejandra Riera, Charl Landvreugd, Wayne Modest, Denise Fereira da Silva, Pedro G. Romero.
Students: Alejandro Cerón, Baha Görkem Yalım, Clementine Edwards, Floris Visser, Helen Zeru, Joy Mariama Smith, larose, Leon Filter, Maike Hemmers, Mirjam Linschooten, Nika Timashkova, Sanne Kabalt, Sergi Selvas, Sonia Kazovsky. 

2016 HTDTWT: Legalize Everything

Tutor: Sven Lütticken
Students: Alaa Abu Asad, Benedicte Clementsen, Elvis Krstulovic, Iva Kovač, Kim Forni, Leon Filter, Maya Watanabe, Nina Støttrup Larsen, Olga Micińska, Pitchaya Ngamcharoen, Sara Benaglia, Stephan Blumenschein, Ulufer Çelik.

2016 HTDTWT: Speculation as a Mode of Production: Critique, Construction and Contestation

Tutor: Marina Vishmidt

Students: Agata Cieślak, Alejandro Cerón, Rabea Ridlhammer, Clementine Edwards, Hannah Kindler, Isabelle Sully, Joy Mariama Smith, Luca Carboni, Mira Adoumier, Mónica Lacerda, Savannah Theis, Sergi Selvas.

Thesis only: Avan Omar Muhammad, Panagiotis Panagiotokopoulos.

2016 HTDTWT: Intervention

Tutor: Bassam El Baroni
Students: Aldo Ramos, Anya Bitkina, Astarti Athanasiadou, Baha Görkem Yalım, Katja den Dulk, Dimitra Kondylatou, Floris Visser, Giulia Crispiani, Helen Zeru, Ines Marita Schärer, Mirjam Linschooten, Tirza Kater, Wilfred Tomescu, Zhenia Vasiliev.

2016 COOP Academy 2 (publishing class): I left my pdf in Arnhem

Lead tutors: Sarah Pierce and Tirdad Zolghadr

Partner: Werkplaats Typografie

Students: Alaa Abu Asad, Astarti Athanasia, David Bergé, Despina Sevasti, Dimitra Kondylatou, Flora Woudstra, Florencia Almiron, Giulia Crispiani, Hannah Kindler, Ilan Manouach, Isabelle Sully, Savannah Theis, Valentina Curandi, Zhenia Vasiliev.

COOP Academy ~ INLAND class

Framework: Casco – Office for Art, Design and Theory ~ hosted by DAI

Core tutor: INLAND with Fernando García-Dory

Curator and course leader: Sanne Oorthuizen

Guest tutors:  INLAND Nederland extension agents (Utrecht, the Netherlands); Irwan Ahmett, Irene Cardoso, Juan Hurtado, Arie Syariffudin, Kathrin Thiele

Students: Xiyun Dai, Kristinn Guðmundsson, Nil Ilkbasaran, Panagiotis Panagiotakopoulos, Peter Sattler, Uri Ruff, Astarti Athanasiadou, Flora Woudstra, Joy M. Smith, Larose, Hannah Kindler, Sergi Selvas, Isabelle Sully, Nika Timashkova.

 

tags: Arnhem, Jakarta, Utrecht

COOP Academy ~ Practicing With Institutions, Instituting Practice II

Framework: Van Abbemuseum ~ hosted by DAI

Curator and course leader: Nick Aikens

Associate tutors: ruangrupa

Guest tutors: Charles Esche, Annie Fletcher, Annette Krauss, Reinaart Vanhoo, Christian Nyampeta

Students: Avan Omar Muhammad, Katja den Dulk, Jammie Nicholas, Joost Mellink, Maja Renn, Martha Jager, Mathilde Sauzet, Melissa Tun Tun, Pilar Mata Dupont, Valentina Miorandi, Hu Wei, Ilan Manouach, Dimitra Kondylatou, Helen Zeru Araya, David Bergé

tags: Eindhoven, Arnhem, Jakarta

COOP Academy ~ Publishing Class: Between Animals or Beyond Being Human

Framework: Open! ~ commisioned and hosted by DAI

Curator and course leader: Jorinde Seijdel

Associate PHD researcher: Florian Göttke 

Students: Miguel Angel Rego Robles, Sebastian De Line, Wayne Wang Lie Jim, Florencia Almirón, Giulia Crispiani, Maike Hemmers, Malcolm Kratz, Mirjam Linschooten, Despina Sevasti, Son Kazovsky, Valentina Curandi, Zhenia Vasiliev.

 

tags: Arnhem, Jakarta

Roaming Academy ~ ACTION UNITES, WORDS DIVIDE (ON PRAXIS, AN UNSTATED THEORY) II

Curator: If I Can't Dance I Don't Want To Be Part Of Your Revolution
Core tutor: Jon Mikel Euba. Co-tutor: Susan Gibb

Students: Jammie Nicholas, Kristinn Guðmundsson, Martha Jager, Mathilde Sauzet, Melissa Tun Tun, Panagiotis Panagiotakopoulos, Giulia Crispiani, larose, Astarti Athanasiadou, Malcolm Kratz, Maike Hemmers, Hannah Kindler, Dimitra Kondylatou, Joy M.Smith

 

tags: Arnhem, Jakarta, Tanakita

Roaming Academy ~ Location, Location, Location

Co- course leaders: Tirdad Zolghadr & Sarah Pierce 

Associated tutor: Doreen Mende (in Jakarta & Bandung)

Guests: Hilmar Farid, Mirwan Andan

Students: Katja den Dulk, Joost Mellink, Miguel Angel Rego Robles, Despina Sevasti, Nika Timashkova,  Wayne Wang-Jie Lim, Ilan Manouach, Mirjam Linschooten, Flora Woudstra, Valentina Curandi, Adam Uriel, Sonia Kazovsky, Sergi Salvas, Zhenia Vasiliev

 

tags: Jakarta, Bandung, Arnhem

2015-2016 Roaming Academy ~ Non-transmittable Form?

Lead curator-tutor: Ruth Noack

Tutors: May Adadol Ingawanij (Jakarta and Arnhem), Tina Gverović (Arnhem), Grace Samboh (Jatiwangi), Ardi Gunawan (Jakarta)

Students: Xiyun Dai, Avan Omar Muhammad, Maja Renn, Nil Ilkbasaran, Peter Sattler, Pilar Mata Dupont, Sebastian De Line, Valentina Miorandi, Wei Hu, Florencia Almirón, David Bergé, Isabelle Sully, Helen Zeru Araya. 

 

 

tags: Jakarta, Arnhem, Jatiwangi