Depot

Courses, classes, seminars and events of the past

2016-2017 Roaming Academy: Southern Wave

Lead tutor: Casco (Binna Choi and Yolande van der Heide)

Co-tutors & guests: Ferdiansyah Thajib (KUNCI),  Crater Invertido a.o. 

Students: Aldo Ramos, Anya Bitkina, Areumnari Ee, Ines Marita Schärer, Luca Carboni, Maya Watanabe, Mónica Lacerda, Nina Støttrup Larsen, Pitchaya Ngamcharoen, Sara Benaglia, Stephan Blumenschein, Tirza Kater, Wayne W.J. Lim, Wilfred Tomescu.

COOP Academy 1 (curating class): Practicing Deviance: Methods for Art and Curating

Lead tutor: Van Abbemuseum (with Nick Aikens as the project leader and Charles Esche and Annie Fletcher as co-tutors)

Guests: Will Bradley, Charl Landvreugd, Rasheed Araeen, Lucy Steeds a.o. 

Students: Aldo Ramos, Anya Bitkina, Rabea (Bella) Ridlhammer, Elvis Krstulovic, Ines Marita Schärer, Iva Kovač, Luca Carboni, Nina Støttrup Larsen, Olga Micińska, Sara Benaglia, Stephan Blumenschein, Sunghoon Kim, Tirza Kater, Ulufer Çelik, Wayne Wang Jie-Lim.

Roaming Academy 2: Teaching as a Form of Art

Lead tutor: Ruth Noack 

Associate tutors: May Adadol Ingawanij and Tina Gverović

Students: Alaa Abu Asad, David Bergé, Alejandro Cerón, Clementine Edwards, Leon Filter, Sanne Kabalt, Hannah Kindler, Dimitra Kondylatou, Mirjam Linschooten, Ilan Manouach, Isabelle Sully, Floris Visser, Baha Görkem Yalım.     

tag: Arnhem

2016-2017 Roaming Academy 1: In Dialogue with Robotics

Lead tutor: Bassam El Baroni

Guests: James Trafford, Raya Jones, Niklas Toivakainen a.o 

Students: Agata Cieślak, Rabea (Bella) Ridlhammer, Benedicte Clementsen, Katja den Dulk, Elvis Krstulovic, Iva Kovač, Kim Forni, Malcolm Kratz, Mira Adoumier, Olga Micińska, Sonia Kazovsky, Sunghoon Kim, Ulufer Çelik and Giulia Crispiani as auditor. 

HTDTWT: At the Limits of the Writerly: Which Dispositif?

Tutor: Rachel O'Reilly

Students: Areumnari Ee, David Bergé, Despina Sevasti, Flora Woudstra, Florencia Almiron, Ilan Manouach, larose, Maike Hemmers, Malcolm Kratz, Nika Timashkova, Sanne Kabalt, Sonia Kazovsky, Sunghoon Kim, Valentina Curandi, Wayne W.J. Lim.

COOP Academy 1 (publishing class): (Against) Neuralgia: Care of the Brain in Times of Cognitive Capitalism

Lead tutor: Open! (Jorinde Seijdel i.c.w Niels Schrader and Janine Armin)

Associate reseacher: Florian Göttke

Guests: to be announced

Students: Agata Cieślak, Areumnari Ee, Benedicte Clementsen, Katja den Dulk, Kim Forni, Malcolm Kratz, Maya Watanabe, Mira Adoumier, Mónica Lacerda, Pitchaya Ngamcharoen, Wilfred Tomescu. 

Format: seminars with guest tutors and face to face meetings

Assignment: two (image) essays

COOP Academy 2 (curating class): Curating Positions

Lead tutor: The Showroom (Emily Pethick and Leire Vergara )
Guests: Marysia Lewandowska, Alejandra Riera, Charl Landvreugd, Wayne Modest, Denise Fereira da Silva, Pedro G. Romero.
Students: Alejandro Cerón, Baha Görkem Yalım, Clementine Edwards, Floris Visser, Helen Zeru, Joy Mariama Smith, larose, Leon Filter, Maike Hemmers, Mirjam Linschooten, Nika Timashkova, Sanne Kabalt, Sergi Selvas, Sonia Kazovsky. 

HTDTWT: Legalize Everything

Tutor: Sven Lütticken
Students: Alaa Abu Asad, Benedicte Clementsen, Elvis Krstulovic, Iva Kovač, Kim Forni, Leon Filter, Maya Watanabe, Nina Støttrup Larsen, Olga Micińska, Pitchaya Ngamcharoen, Sara Benaglia, Stephan Blumenschein, Ulufer Çelik.

HTDTWT: Speculation as a Mode of Production: Critique, Construction and Contestation

Tutor: Marina Vishmidt

Students: Agata Cieślak, Alejandro Cerón, Rabea (Bella)Ridlhammer, Clementine Edwards, Hannah Kindler, Isabelle Sully, Joy Mariama Smith, Luca Carboni, Mira Adoumier, Mónica Lacerda, Savannah Theis, Sergi Selvas.

Thesis only: Avan Omar Muhammad, Panagiotis Panagiotokopoulos.

HTDTWT: Intervention

Tutor: Bassam El Baroni
Students: Aldo Ramos, Anya Bitkina, Astarti Athanasiadou, Baha Görkem Yalım, Katja den Dulk, Dimitra Kondylatou, Floris Visser, Giulia Crispiani, Helen Zeru, Ines Marita Schärer, Mirjam Linschooten, Tirza Kater, Wilfred Tomescu, Zhenia Vasiliev.

COOP Academy 2 (publishing class): I left my pdf in Arnhem

Lead tutors: Sarah Pierce and Tirdad Zolghadr

Partner: Werkplaats Typografie

Students: Alaa Abu Asad, Astarti Athanasia, David Bergé, Despina Sevasti, Dimitra Kondylatou, Flora Woudstra, Florencia Almiron, Giulia Crispiani, Hannah Kindler, Ilan Manouach, Isabelle Sully, Savannah Theis, Valentina Curandi, Zhenia Vasiliev.

COOP Academy ~ INLAND class

Framework: Casco – Office for Art, Design and Theory ~ hosted by DAI

Core tutor: INLAND with Fernando García-Dory

Curator and course leader: Sanne Oorthuizen

Guest tutors:  INLAND Nederland extension agents (Utrecht, the Netherlands); Irwan Ahmett, Irene Cardoso, Juan Hurtado, Arie Syariffudin, Kathrin Thiele

Students: Xiyun Dai, Kristinn Guðmundsson, Nil Ilkbasaran, Panagiotis Panagiotakopoulos, Peter Sattler, Uri Ruff, Astarti Athanasiadou, Flora Woudstra, Joy M. Smith, Larose, Hannah Kindler, Sergi Selvas, Isabelle Sully, Nika Timashkova.

 

tags: Arnhem, Jakarta, Utrecht

COOP Academy ~ Practicing With Institutions, Instituting Practice II

Framework: Van Abbemuseum ~ hosted by DAI

Curator and course leader: Nick Aikens

Associate tutors: ruangrupa

Guest tutors: Charles Esche, Annie Fletcher, Annette Krauss, Reinaart Vanhoo, Christian Nyampeta

Students: Avan Omar Muhammad, Katja den Dulk, Jammie Nicholas, Joost Mellink, Maja Renn, Martha Jager, Mathilde Sauzet, Melissa Tun Tun, Pilar Mata Dupont, Valentina Miorandi, Hu Wei, Ilan Manouach, Dimitra Kondylatou, Helen Zeru Araya, David Bergé

tags: Eindhoven, Arnhem, Jakarta

COOP Academy ~ Publishing Class: Between Animals or Beyond Being Human

Framework: Open! ~ commisioned and hosted by DAI

Curator and course leader: Jorinde Seijdel

Associate PHD researcher: Florian Göttke 

Students: Miguel Angel Rego Robles, Sebastian De Line, Wayne Wang Lie Jim, Florencia Almirón, Giulia Crispiani, Maike Hemmers, Malcolm Kratz, Mirjam Linschooten, Despina Sevasti, Son Kazovsky, Valentina Curandi, Zhenia Vasiliev.

 

tags: Arnhem, Jakarta

Roaming Academy ~ ACTION UNITES, WORDS DIVIDE (ON PRAXIS, AN UNSTATED THEORY) II

Curator: If I Can't Dance I Don't Want To Be Part Of Your Revolution
Core tutor: Jon Mikel Euba. Co-tutor: Susan Gibb

Students: Jammie Nicholas, Kristinn Guðmundsson, Martha Jager, Mathilde Sauzet, Melissa Tun Tun, Panagiotis Panagiotakopoulos, Giulia Crispiani, larose, Astarti Athanasiadou, Malcolm Kratz, Maike Hemmers, Hannah Kindler, Dimitra Kondylatou, Joy M.Smith

 

tags: Arnhem, Jakarta, Tanakita