2021-2022 Kitchen

(Introduction to the Kitchen format)

July 2022 - Centrale Fies

Final Kitchen presentations by  ALL first year students

Where:  Sala Mezzelune at Centrale Fies, Dro, Italy      

When: Thursday, Friday, Saturday 7, 8, 9 July

Responses by: Aziza Harmel, Sara Alberani and all graduating students

June 2022 ~ PAF 

Friday June 10

Respondents: Layal Ftouni Astarti Athanasiadou

Presenters:

10:00 Elisa Giuliano

10:40 Eli Witteman

11:20 Isabelle Weber

12:00 Maoyi (Peixuan Qiu)

13:00 – 14:00 LUNCH prepared by Anna Kooi & Tiziano Iervolino

14:00 Adriana Leanza

14.40 Michael Fischer

15:20 Nagham Abu Assaf

16:00 Orestis Giannoulis

16:40 BREAK

17:00 Rene Landspersky

17: 40 velvet leigh

18.20 Marilú Mapengo Namoda

Saturday June 11:

Continuation Kitchen 

09:20 Iga Świeściak & João Polido       

10:00 Emmeli Person

10:40 – 10:50 WRAP UP

May 2022 ~ PAF

Respondents: Oulimata Gueye & You Mi 

Location: PAF

Sunday May 1: Kitchen part 1

17:30 Ioana Lupascu

18:10 Lau Ten Zeldam

18:50  Nadja Henß

19:30  Chiara Pagano

20:10 Dinner

21:10 Bambi van Balen

Monday May 2: Kitchen part 2

10:00 Lucas Lugarinho Braga

10:40 Rhodé Visser

11:20 Gleb Maiboroda

12:00 Theresa Zwerschke

12:40 Dakota Guo

13:20 Wrap up 

Lunch  & departure respondents

APRIL 2022 ~ BACO

FRIDAY April 1: Bergamo, Italy

Venue: Sala Piatti

Respondents: Sofía Hernández Chong Cuy and Zasha Colah

Presenters:

10.10 - 10.50 Laura Dubourjal

10.50 - 11.30 Iliada Charalampous

11.30 - 12.10 Cristina Emmel

12.10 - 12.50  Dandelion Eghosa

13.00 - 14.00 COMMUNAL LUNCH 

14.00 - 14.40 Derek Di Fabio 

14.40 - 15.20 Mirjam Steffen

15.20 - 16.00 Afrang Malekian

16.00 - 16.40 Alexandra Martens Serrano

16:40 -17:00 TEA BREAK

17.00 - 17.40 Ronja Sommer

17.40 - 18.20 Jan Pieter ‘t Hart

18.20 - 19.00 Emmeli Person                                                                                                                                     

Wrap Up

19.30 COMMUNAL DINNER

FEBRUARY 2022 ~ COEHOORN

DAY 1

When: Wednesday 16  

Venue: Coehoornzaal, Arnhem, Netherlands

Respondents: Katayoun Arian and Nico Dockx

10.10 - 10.50 Liza Rinkema Rapuš

10.50 - 11.30 David Přílučík

11.30 - 12.10 Cornelia Isaksson

12.10 - 12.50 Felix Bahret

13.00 - 14.00 COMMUNAL LUNCH 

14.00 - 14.40 Ioli Kavakou

14.40 - 15.20 Zuzana-Markéta Macková

15.20 - 16.00 Emilia Kuryłowicz

16.00 -16.20 TEA BREAK

16.20 - 17.00 Izaro Ieregi Gonzalez

17.00 - 17.40 Vera Mühlebach

17.40 - 18. 20 Miyoung Chang

18.20 - 18.45 WRAP UP 

19.00 DINNER

DAY 2

When: Sunday 20: Arnhem, Netherlands

Venue: Coehoornzaal, Arnhem

Respondents: Joy Mariama Smith and Werker Collective

11.00 - 11.40 Maud Gyssels

11.40 - 12. 20 Till Langschied

12.20 - 13.00 Iarlaith Ni Fheorais

13.00 - 14.00 LUNCH

14.00 - 14.40 Nash Caldera

14.40 - 15.20 Lacey Verhalen

15.20 - 16.00 Max Vajt

16.00 -16.20 TEA BREAK

16.20 - 17.00 Dylan Spencer-Davidson

17.00 - 17.40 Lissy Willberg

17.40 - 18.20 Iga Świeściak & João Polido

18.20 - 18.45 WRAP UP 

19.00 DINNER

NOVEMBER 2021 ~ NAC

When: Friday 12 

Where: Nida, Lithuania.

Respondents: Vaida Stepanovaite and Azar Mahmoudian.

Where: exhibition space

10:00 Derek Di Fabio

11:00 velvet leigh 

11:40 Morena Buser

12: 20 Maxima Smith

13:00 LUNCH

14:00 Pelumi Adejumo

14:40 Mara Ittel

15:20 Rosalia del Olmo

16:00 Marika Vandekraats

16:40 BREAK

17:00 Hannah Jones.

17:40 Elisa Giuliano

18:20 Wrap up

19:00 DINNER  

followed by Karaoke hosted by Egija Inzule