Individual meetings with Gabriëlle: May 2021: ONLINE

| tag: online

“Precarity is the condition of being vulnerable to others. Unpredictable encounters transform us; we are not in control, even of ourselves. Unable to rely on a stable structure of community, we are thrown into shifting assemblages, which remake us as well as our others. We can’t rely on the status quo; everything is in flux, including our ability to survive. Thinking through precarity changes social analysis. A precarious world is a world without teleology. Indeterminacy, the unplanned nature of time, is frightening, but thinking through precarity makes it evident that indeterminacy also makes life possible.”
Anna Lowenhaupt Tsing, The Mushroom at the End of the World: On the Possibility of Life in Capitalist Ruins

SCHEDULE

CHECK back regularly - schedule may be prone to changes ! 

UPDATE APRIL 28, 2021 - Please take notice: Gabriëlle will continue conversations for the rest of the Academic Year with all remaining students but till June they will be, at least for most of the time, unrelated to the Kitchen-presentations ( which we, due to Corona had to postpone till June, when we will re-unite at PAF). Your one hour conversation with the program's director will continue to serve as a focussed moment for sharing any relevant personal questions, concerns, musings and proposals in regard to art, research, life & DAI (in any desired order).

Location: online via TEAMS (Peter will share the link for each session privately along with instructions)

May 2021

May 9

15:00 -16:00 -  Marilú Mapengo Namoda 

May 10

16:00 - 17:00 - Azul De Monte

May 11

12:00 – 13:00 - Izaro Ieregi Gonzalez 

16:15 - 17:15 - Maud Gyssels 

May 12

16:00 -17:00 - Rene Landspersky 

May 13

12:00 – 13:00 - Laura Dubourjal

16:00 -17:00 - Derek di Fabio 

May 14

12:00 -13:00 - João Polido Gomes

16:00 -17:00 - Mirjam Steffen 

May 15

12:00 – 13:00 - Hubert Gromny

14:30 – 15:30 - Zane Zajančkauska

May 17

16:00 – 17:00 - Georgia Stellin

18:15 - 19:15 - Gabriela dos Santos

May 18

12:00 -13:00 - Raffia Li

13:00 - 14:00 - Artúr van Balen 

16:00 – 17:00 - Felix Bahret 

May 19

11:00 – 12:00 - Cristina Emmel

13:00 – 14:00 - Miguel Ferráez

May 20

14:00 - 15:00 - Ioana Lupascu

16:00 -17:00 - Iga Świeściak

May 21

12:00 – 13:00 - Isabelle Weber

16:00 -17:00 - Litchi Friedrich

May 22

12:00 -13:00 - Lacey Verhalen

16:00 -17:00 - Lou Lou Sainsbury

May 23

12:00 -13:00 - Laura Ten Zeldam

14:00 – 15:00 Vera Mühlebach

16:00 -17:00 - Rosa Ronsdorf 

May 24  

12:00 -13:00 - Dandelion Eghosa

16:00 -17:00 - Jan Pieter ‘t Hart

May 25

12:00 – 13:00 - Michael Fischer

16:00 – 17.00 - Nash Caldera 

May 26

12:00 -13:00 - Maoyi (Peixuan Qiu) 

16:00 -17:00 - Sophie de Serière

May 27

12:00 -13:00 - Flip Driest

16:00 -17:00 - Kari Rosenfeld

POST-KITCHEN

*******************************************

MEETINGS PAST

*******************************************

May 2

12:00 – 13:00 - Alexandra Duvekot 

May 3

16:00 – 17:00 - Eli Witteman 

May 4

12:00 – 13:00 - Clara Winter

16:00 -17:00 - Hannah Jones

May 5

13:00 -14:00 - Marie Tučková́ 

May 6

12:00 – 13:00 - Ilgin Akseloglu

16:00 – 17:00 - Anna Piroska Tóth

May 7

16:00 -17:00 - Niccolò Masini

May 8

14:00 – 15:00 - Elisa Giuliano

April 2021 DAI Week 6

Location: online via TEAMS

April 16

12:00 – 13:00 Rhodé Visser

April 18

12:00 – 13:00 Elvis Krstulović 

April 22

12:00 – 13:00 Lissy Willberg

April 23

12:30 – 13:30 Marika Vandekraats

April 24

12:00 – 13:00 Morena Buser

April 25

12:00 – 13:00 Mayar Alexan

April 26

12:00 – 13:00 Miyoung Chang

April 27

12:00 – 13:00 Raul Silva

April 28

12:00 – 13:00 Mia van den Bos

April 30

15:00 – 16:00 Csilla Klenyanszki

*********************************************************************

Each DAI-week, during the days after their Kitchen presentation, each of the students who have been performing/presenting in that week will have an individual meeting of an hour with Gabriëlle Schleijpen, DAI’s director, initiator of the format, and witness to hundreds of presentations since the Kitchen's inception.
Departing from what has been expressed by means of someone's Kitchen Act, this specific conversation with the program's director can serve as a focussed moment for sharing any relevant personal questions, concerns, ideas and proposals in regard to art, research, life & DAI (in any desired order).

February 2021 DAI Week 3

Location: online via Skype (address is shared with you via email by Nikos)

Wednesday 24
11:00 – 12:00 Emmeli Person

12:30 – 13:30 velvet leigh

Thursday 25
12:00 – 13:00 Dylan Spencer-Davidson

14:00 – 15:00 Dakota Guo 

January 2021 DAI Week 3

Location: online via Skype 

Sunday 17

11:00 – 12:00 Alexandra Martens Serrano  

12:30 – 13:30 Krzysztof Bagiński 

14:00 – 15:00 Chiara Pagano.

15:30 – 16:30 Nadja Henß  

Wednesday 20

11:00 – 12:00 Liza Rinkema 

November 2020  

November meetings: upon invitation.

Tuesday 17

Location: Buitencentrum - DAI office (room next to Eikenzaal)

14:00 - 14:45 Dandelion Eghosa

14:45 - 15:30 Maoyi (Peixuan Qiu) 

15:30 - 16:15 Dakota Guo

16:15 - 17:00 Sophie de Serière

Wednesday March 15

Location: Buitencentrum - DAI office (room next to Eikenzaal)

12:30 - 13:15 Rong Raffia Li

14:00 - 14:45 Marilú Mapengo Namoda  

14:45 - 15:30 Michael Fischer 

15:30 - 16:15 Miyoung Chang

16:15 - 17:00 Litchi Friedrich 

DAI Week On Line

July 4

11:00 line kramer

13:00 Gabriela Pas

14:00 Errato Tzavara

July 3 

14:00 Hubert Gromny

16:00 Francisco Mojica

July 2

12:00 Marie Tuckova

July 1

13:30 Hasan Özgur Top

June 25

Georgia Stellin

June 24

Dorothy Hunter

June 19 

14:00 Assem Hendawi

June 18 

14:00 Sepideh Behruzian

June 12 

15:00 Zach Schoenhut

June 11 

15:00 Lea Rüegg

June 4 

11:00 Iva Kovac

June 3 

11:00 Mandus Ridefelt

May 28 

15:15 Sara Benaglia

POST-DAI Week 4+5, Tunis

When: from March 30 onward

Where: via skype / please send Gabriëlle (g.schleijpen@artez.nl) an e-mail to confirm. 

March 30 

16:00 Azul De Monte

April 5 

14:00 Jiatu Gu 

16:00 Julian Fricker

April 6 

14:00 Zane Zajančkauska

April 7

14:00 Nine Postma

16:00 Rosa Ronsdorf

April 8 

13:00 Wilf Speller

April 9

14:00 Alexandra Duvekot

April 10 

15:00 Lou Lou Sainsbury

DAI Week 4+5, Tunis

When: 12 – 16 March 2020

Where: Hotel Bou Fares , Boundless Blue 

Wendesday  March 11.

Location: Hotel Bou Fares 

12:00 - 13:00 Ian Nolan

Location: Boundless Blue - rue Taieb Mhiri

14:15 - 15:15 Anastasia McCammon

15:15 - 16:15 Miguel Ferraes 

16:15 - 17:15 Mia van den Bos

Thursday March 12.

Location: Boundless Blue - rue Taieb Mhiri 8

11:00 - 12:00 Matthew Wang

14:15 - 15:15 Raphael Daibert

Friday March 13.

Location: Dar El Fell - 3 rue Korsi Sollah (rooftop)

11:00 - 12:00 Francisco Mojica 

12:00 - 13:00 Simon(e) van Saarloos 

14:15 - 15:15 Konstantin Mitrokhov

Saturday March 14.

Location: Boundless Blue - rue Taieb Mhiri 8 (please contact Nikos on whatsapp for acquires)

12:00 - 13:00 Giorgos Gripeos 

14:15 - 15:15 Raul Sebastian Silva 

Sunday March 15.

Location:

Hotel Bou Fares (please contact Nikos on whatsapp for acquires)

14:15 - 15:15 Harun Morrison

Monday March 16.

Location:Boundless Blue - rue Taieb Mhiri 8 (please contact Nikos on whatsapp for acquires)

12:30 - 13:30 Anna Piroska Tóth

14:30 - 15:30 Flip Driest 

15:30 - 16:30 Risa Horn

DAI Week 3, Epen 

When: 27, 28 and 29 January 2020

Where: Bronnetjeshof, 1st floor (Gabriëlle's room)

Monday Jan. 27

12:00 - 13:00 Rong Raffia Li 

14:00 - 15:00  Risa Horn

15:00 - 16:00 Jose Iglesias Ga-Arenal 

16:00 - 17:00 Csilla Klenyanszki 

17:00 - 18:00 Zoi Moutsokou 

19:00 - 20:00 Mayar Alexan

Bronnetjeshof, 1st floor (Gabriëlle's room)

Tuesday Jan 28.

10:30 - 11:00 Zane Zajancauscka

11:00 - 12:00 Kari Rosenfelt 

12:00 - 13:00 Miguel Ferraez 

14:00 - 15:00 Francesca Hawker

15:00 - 16:00 Hanna O’Flynn

16:00 - 17:00 Emma de Filippo  

17:00 - 18:00 Niccolò Masini

Bronnetjeshof, 1st floor (Gabriëlle's room)

Wednesday Jan 29.

10:00 - 10:30 Hasan Ozgur Top

10:30 - 11:30 Anakin Xersonsky 

11:30 - 12:30 Sophie de Serière 

DAI Week 2, Nieuwvliet

When: 2, 3 and 4 December

Where: Landal Greenpark Nieuwvliet

House 307 

Friday Nov. 29 

16:00 Florian Göttke

House 307 

Monday Dec. 2

12:00 - 13:00 Vita Buivid 

15:00 – 16:00 Clara Winter

16:00 – 17:00 Litchi Friedrich

17:00 – 18:00 Gayatri Kodikal

House 307 

Tuesday Dec. 3

9:00 - 10:00 Meeting with the curriculum group

10:00 - 12:00 Skype-meeting with the Graduate School of ArtEZ

12:00 – 13:00 Ilgin Deniz Akesloglu

15:00 – 16:00 Flavia Palladino

16:00 – 17:00 Saskia Burggraaf

17:00 - 18:00 Dayna Casey

House 307 

Wednesday Dec. 4

10:30 – 11:30 Maxime Gourdon

11:30 – 12:30 Marc Norbert Hörler

DAI Week 9, Cagliari

Location: Hotel Italia (lobby).

Individual or group meetings with Gabriëlle Schleijpen on all things DAI (after) life. 

Please send her an e-mail, indicating which time-slot you would like to register for. 

Monday 24 june, 2019

20:00 Edel, Vita, Rik, Hypatia and Florian via skype: EER 2019-2020

Tuesday 25 june, 2019

10:30 Mandus

11:00 Mandus

11:30 Yen 

12:15 Nine, Rik EER 2019-2020

- break

14:30 Jiatu Gu 

15:00 Assem

15:30 Assem

16:00 Mathew

After dinner: Jorinde

Thursday 27 june, 2019

Location: Hotel Italia (lobby).

11:30 Bethany

12:00 Vinita

Lunch-meeting at the Ex Manifattura Tabacchi with the "Justice Economy: The Dramaturgy of Debt and Indebtedness" Factory group TO BE CONFIRMED (Assem,  Clara, Duruo, Francesca, Jiatu,  Karina, Konstantin, Lukas,  Mandus, Martina,  Matthew, Maxime, Sepideh,Simon(e), and Vinita) 

Location: Hotel Italia (lobby):

14:30 Florian

15:00 Florian

15:30 Eric

16:30 Samantha 

DAI Week 7, Epen

Wednesday 17 April, 2019

Individual meetings of Gabriëlle Schleijpen with this week’s Kitchen presenters

Location: Bovenste Bos: her room at the first floor of the Bronnetjeshof 

11:00 - 12:00 Duruo Wang

12:00 - 13:00 Ciprian Burete 

LUNCH BREAK

14:00 - 15:00  Giorgos Gripeos 

15:00 - 16:00 Yen Noh  

17:00 - 18:00 Teresa Distelberger 

DINNER

19:00 - 20:00 Lukas Hoffmann

Tuesday 16 April, 2019

Individual meetings of Gabriëlle Schleijpen with this week’s Kitchen presenters

Location: Bovenste Bos: her room at the first floor of the Bronnetjeshof 

10:00 - 11:00 Dorothy Hunter

11:00 - 12:00 Nine Postman 

12:00 - 13:00 Mandus Ridefelt 

LUNCH BREAK

14:00 - 15:00 Zachary Schoenhut 

15:00 - 16:00 Matthieu Blond 

Location: de Smidse Café, Epen

16:30 - 17:30 Zoi Moutsokou 

17:30 – 18:30 Vita Buyvid 

DAI Week 6, Dessau

Monday, 11 March 2019

Individual meetings of Gabriëlle Schleijpen with this week’s Kitchen presenters

Location: Cafe-bistro in Bauhaus

12:00 -13:00 Ciarán Wood

LUNCH BREAK

14:00 - 15:00 Sepideh Behrouzian

15:00 - 16:00 Maxime Gourdon

17:00 - 18:00 Zoe Scoglio

back to bulletin page

Tuesday, 12 March 2019

Location:Cafe-bistro in Bauhaus

12:00 - 13:00 Sofia Montenegro

LUNCH BREAK

14:00 - 15:00  Olivia Abächerli

15:00 - 16:00 Flavia Palladino

16:00 - 17:00 Vinita Gatne

back to bulletin page

DAI week 5, Epen

Individual meetings of Gabriëlle Schleijpen with this week’s Kitchen presenters

Monday, 11 February 2019

Location: Bovenste Bos - de Deel

11:00 - 12:00 Clara Amaral

12:00 - 13:00 Leeron Tur-Kaspa

LUNCH BREAK

Location: de Smidse (cafe)

15:00 - 16:00 Jiatu Gu

16:00 - 17:00  Konstantin Mitrokhov

17:00 - 18:00 Dayna Casey

back to bulletin page

Tuesday, 12 February 2019

Location: 't Veld 1a 

11:00 - 12:00 Assem A. Hendawi

12:00 - 13:00 Jasmin Schädler

LUNCH BREAK

14:00 - 15:00 Simon(e) van Saarloos

15:00 - 16:00 Eric Peter

Location: de Smidse (cafe)

17:00 - 18:00 Francisco Mojica

back to bulletin page 

DAI week 4, Cagliari, Italy

Individual meetings of Gabriëlle Schleijpen with this week’s Kitchen presenters

Location: Hotel Italia

Monday, 14 January 2019

11:00 - 12:00 Hasan Özgur Top

12:00 - 13:00 Jose Iglesias Gª-Arenal

LUNCH BREAK

14:00 - 15:00 Karina Sarkissova

15:00 - 16:00 Lea Rüegg

16:00 - 17:00  Risa Horn

17:00 - 18:00 Gayatri Kodikal

back to bulletin page 

Tuesday, 15 January 2019

14:00 - 15:00 Wilf Speller

15:00 - 16:00 Emma De Filippo

16.00 - 16.45 Matthew Wang

back to bulletin page

DAI week 3, PAF, St. Erme

Monday, 10 December 2018

Room at PAF: 101

11.00 - 12.00 Matthew Wang 

12.00 - 13.00  Julian Fricker 

LUNCH BREAK 

14.00 - 15.00 Harun Morrison 

15.00 - 16.00 Martina Mächler 

16.00 - 17.00 Hannah O’Flynn 

17.00 - 18.00 Polly Wright 

Tuesday, 11 December 2018

Room at PAF: 101

11.00 - 12.00 Anastasia McCammon 

12.00 - 13.00 Livio Casanova 

LUNCH 

14.00 - 15.00 Irati Irulegui Otermin 

15.00 - 16.00 Marc Norbert Hörler 

16.00 - 17.00 Edel O'Reilly 

17.00 - 18.00 Sara Benaglia

DAI week 2, Arnhem

Tuesday 13 

Location: Focus Film Theatre

 Audrey Hepburnplein 1, 6811 EH Arnhem

12.00 - 13.00 Dina Mohamed

14.00 - 15.00 Elien Ronse 

15.00 - 16.00 Joannie Baumgärtner

16.00 - 17.00 Sara Cattin

Wednesday 14

Location: Focus Film Theatre

 Audrey Hepburnplein 1, 6811 EH Arnhem

11.00 - 12.00 Lucie Draai

12.00 - 13.00 Raphael Daibert

14.00 - 15.00 Saskia Burggraaf

15.00 - 16.00 Clara Saito

16.00 - 17.00 Franceska Hawker

Athens

Gabriëlle meets tutors for evaluations. There are few slots programmed for focussed meetings with students who indicated they needed this. If it is NOT urgent she kindly requests you to meet her in the Netherlands or on skype in between the two final DAI Weeks in Athens. Either way, she invites you to send her an e-mail asking for an appointment or to confirm the appointment as scheduled: g.schleijpen@artez.nl

Wednesday May 30

Location: 

Meeting place: Navarchou Notara 15 

(1 minute from Circuits & Currents at Navarchou Notara 13 and Tositsa, Athens 106 83

Whatsapp me when you're at the front door: 0031651666191

9:00 -11:00 Breakfast with Annie, Navine and James

12:00 -12:30 Florian 

12:30 -13:00 Leon 

13:30 - 15:00 Lunch with Nikos 

15:00 - 16:00 Florian 

16:30 -17:30 Pauline and Sara

19:30 - 20:30 Communal dinner cooked by Moving Catering

Location: Jafra Foundation in Greece (ground floor) 

Kallidromiou 49, Athens 106 81

20:00 - Listening session with Leon Filter and Valentina Curandi 

Thursday May 30

Location: 

Meeting place: Navarchou Notara 15 

(1 minute from Circuits & Currents at Navarchou Notara 13 and Tositsa, Athens 106 83

9:00 -10:00 Breakfast with Leire 

10:30 -11:30 Skype with Ghalya 

11:30 -12:30 Samantha 

16:30 -17:30 Tirdad 

18:00 - 19:00 iliana 

19:30 - 20:30 Communal dinner cooked by Moving Catering

Location: Jafra Foundation in Greece (ground floor) 

Kallidromiou 49, Athens 106 81

20:30: Bassam

***************************************************************************************************

MEETINGS PAST 

Barcelona:

Students and tutors wishing to have a focussed one on one or group meeting with Gabriëlle are welcome to join her at the kitchen table of the staff's appartment on the fourth floor of Passeig de San Joan 19 (unless otherwise stated).

Saturday April 21 from 11:00 onward free for new meetings

Confirmed: coffee with Sunghoon Kim at 8:30 (Passeig de San Joan 19).  

Sunday April 22 till approx 15:00 

Confirmed: coffee with Anja Khersonska at 11:00 (Passeig de San Joan 19).  

Confirmed: more coffee with Clara Amaral at 12:00 (Passeig de San Joan 19). 

Confirmed: pre-lunch with Wilfred Tomescu at 13:00 (Centre Sant Pere).

Tuesday April 23 

Confirmed: breakfast with Annie Fletcher and Nick Aikens at 8:30

Confirmed: skype meeting with Rebecca Sakoun at 10:00 

Confirmed:  skype meeting with Sonia Kazovsky at 11:30

Confirmed: lunch with the curriculum group at 13:00 (Centre Sant Pere) 

Confirmed: drink with Jennifer Teets at 16:30 (Passeig de San Joan 19). 

Wednesday April 24 from 10:00 onward  free for new meetings

Confirmed: coffee with Olga Olga Micińska at 13:45 (Passeig de San Joan 19)

                 another coffee with Vinita Gatne at 14:45 (Passeig de San Joan 19)

                 tea with Duruo Wang at 15:45 (Passeig de San Joan 19)

Confirmed: meeting Veronica Valentini at La Bonne 

Carrer de Sant Pere Més Baix, 7

Thursday April 25 from 10:00 onward till lunch 

Confirmed: coffee with Jorinde Seijdel at 10:30 (Passeig de San Joan 19).  

Please send Gabriëlle an e-mail or a whatsapp message with your prefered day/time

g.schleijpen@artez.nl 

0031(0)651666191

She will respond by confirming the appointment on this page. 

Keep returning to this page in order to check updates and changes ! 

******************************************************

MEETINGS PAST 

Arnhem:

Please pick a day from the list, decide about a time and make an appointment for a f2f or a round table meeting via e-mail: g.schleijpen@artez.nl. (She will respond on this page). Please check carefully if and when your group or you yourself can free some time. She is also available during some extension days. Please note that she will exclusively commit to meetings upon prior appointment !

Saturday March 17:   

11am Curriculum Group

Sunday March 18: 

11:45 - 12:45 lunch with Sonia 

Tuesday March 20: 

18:00 Dinner with the Care Group

Wednesday March 21:

18:30 Dinner with the Logistics Group

20:00 Yen 

21:00 Vinita 

Thursday March 22: between 10am and 6pm.

10:30 Karina

11:00 Alejandro

12:00 Leon 

13:00 Teresa

14:00 Görkem 

Friday March 23: between 10am and 6pm. 

let her know

Location: WALTER books, unless otherwise stated. 

PLEASE KEEP COMING BACK HERE FOR UPDATES ! 

**************************************** MEETINGS PAST 

Epen:

Location: Het Bovenste Bos 

Days & times prone to changes as we go (so keep coming back here, please). 

Friday 16 Februari 

16:30 Sunghoon Kim 

17:30 Giorgos Tsiongas

Saturday 17 Februari 

15:30 Matthieu Blond

Sunday 18 Februari

10:00 Binna Choi

Monday 19 Februari

Right after the Kitchen: 

Meeting with the Logistics Group

Tuesday 20 Februari 

10.30 Leeron Tur-Kaspa

13:00 -14:00 lunch 

14:00 Ciarán Wood

17:30 Leon Filter

20:30 Curriculum Group

Wednesday 21 Februari 

18:30 Nick Aikens 

Thursday 22 Februari 

9:30 Wilfred 

10:30 Duruo  please confirm !

11:15 Clementine please confirm !

BACK TO BULLETIN 6 

 

Thessaloniki:

Location: Mama's Taper

Friday January 19:

18:00 Mónica Lacerda 

20:00 Bethany Crawford  

Saturday January 20 :

from 12:00 onward

Alaa Abu Asad ~ any time, except lunch /dinner

Logistics group lunch meeting

Communal Care group dinner meeting

Sunday January 21 morning: 

10:00 Elien Ronse  

10:30 Lukas Hoffmann

11:30 Agata Cieslac 

19:30 Clara Amaral

Tuesday January 23:

Curriculum group lunch meeting

17:00 Irati Irulegui

18:00 Lucie Draai

19:00 Sofia Montenegro 

Wednesday January 24:

11:00 Sonia Kazovsky  

Graduation group lunch meeting

18:00 Baha Görkem Yalim

*****

Oldebroek:

Saturday December 16

19:30 Alaa Abu Asad

20:10 Dina Mohammed

Sunday December 17

13:00 Lunch with Marina and Joram

16:00 Ines Marita Schärer

16:40 Clara Saito

17:10 Ciprian Burete

18:00 - 19:30 Dinner with the Communal Care  student group

19:30 Ellen Nunes

20:10 Elien Ronse

Tuesday December 19

17:10 Edel O'Reilly

18:30 Dinner with the Logistics student group 

19:30 Vinita Gatne 

Wednesday December 20

12:00 skype with Alice Peragine

18:45 Dinner with the Curriculum  group 

19:30 Duruo Wang

20:10 Yen Noh

20:50 Areumnari Ee