DAI-BULLETIN 9

tag: Eindhoven

Ray Brassier , Gabi Ngcobo,

Nick Aikens, Bassam El Baroni, Jon Mikel Euba, Rik Fernhout, Annie Fletcher, Susan Gibb, Florian Göttke, Yolande van der Heide, Martha Jager, Karen Jansen, Ricardo Liong-A-Kong, Sven Lütticken, David Maroto, Marianna Maruyama, Ruth Noack, Emily Pethick, Pick-up, Mari Pitkänen, Rachel O'Reilly, Gabriëlle Schleijpen, Jorinde Seijdel, Jacq van der Spek, Silvia Ulloa, Leire Vergara, Marina Vishmidt and Tirdad Zolghadr 

June 23 - 29 | DAI-WEEK 10

Friday,  June 23

17:30 Communal dinner at the DAI cooked by Karens Keuken

'Pricing Time: Remarks on the Ontology of Finance’ A public seminar by Beirut based philosopher Ray Brassier 

Saturday,  June 24

10:00 - 19:15

Maelstroom

Three days of graduation presentations/performances by DAI's 2017 graduating students

in the presence of theory tutors Bassam El Baroni, Marina Vishmidt, Rachel O'Reilly and guest respondents Ray Brassier, Gabi Ngcobo & all DAI students. Referee: Gabriëlle Schleijpen.

Co-ordination: Martha Jager

Location: Huis Oostpool, Arnhem

13:15 communal lunch at the DAI cooked by our vegan chef Mari Pitkänen and Asia Komarova

19:15 communal dinner at the DAI cooked by our vegan chef Mari Pitkänen and Asia Komarova

Sunday,  June 25

10:15 - 19:30

Maelstroom continued

Three days of graduation presentations/performances by DAI's 2017 graduating students

in the presence of theory tutors Bassam El Baroni, Marina Vishmidt, Rachel O'Reilly and guest respondents Ray Brassier, Gabi Ngcobo & all DAI students. 
Referee: Gabriëlle Schleijpen.

Co-ordination: Martha Jager

Location: Huis Oostpool, Arnhem

13:30 communal lunch at the DAI cooked by our vegan chef Mari Pitkänen and Asia Komarova

19:30 communal dinner at the DAI cooked by our vegan chef Mari Pitkänen and Asia Komarova

Monday, June 26 

9:30 - 12:45

Maelstroom

Three days of graduation presentations/performances by DAI's 2017 graduating students

in the presence of theory tutors Bassam El Baroni, Marina Vishmidt, Rachel O'Reilly and guest respondents Ray Brassier and Gabi

Ngcobo & all DAI students. Referee: Gabriëlle Schleijpen.

Location: Huis Oostpool, Arnhem

Co-ordination: Martha Jager

13:00 -14:00 Communal lunch at the DAI cooked by Karin & Annemarie (Pick Up Catering)

15:00 - 21:00: GENERAL CORE TUTOR & STAFF MEETING at De Coehoorn, followed by TUTOR diner.

19:00 -20:00 Communal dinner at the DAI cooked by Karens Keuken

Tuesday, June 27 

10:00-18:00 Kitchen / Not The Restaurant presentations / performances by first-year students

in the presence of the ROAMING & COOP ACADEMY core tutors & all students. Referee: Gabriëlle Schleijpen.

Location: De Coehoorn, Arnhem

Schedule:

10:00 Maya Watanabe

respondents: Bassam, Annie, Ruth

10:45 Aldo Esparza Ramos

respondents: Jon Mikel/Susan, Leire, Tirdad

11:30 Alaa Abu Asad

respondents: Leire, Bassam, Annie

12:15 Alejandro Ceron

respondents: Jorinde/Florian, Jon Mikel/Susan, Sarah/Tirdad

13:00 Communal lunch at the DAI

14:00 Olga Micińska

respondents: Tirdad, Yolande, Jon Mikel/Susan

14:45 Anya Bitkina

respondents: Ruth, Emily/Leire, Jorinde

15:30 Clementine Edwards

respondents: Annie, Yolande, Sarah/Tirdad

16:15 Ines Marita Schärer

respondents: Jon Mikel/Susan, Ruth, Emily/Leire

17:00 Nina Støttrup Larsen

respondents: Bassam, Jorinde, Sarah/Tirdad

18:30 Communal dinner at the DAI cooked by Karens Keuken

Wednesday, June  28

10:00-18:00 Kitchen / Not The Restaurant presentations / performances by first-year students

in the presence of the ROAMING & COOP ACADEMY core tutors & all students. Referee: Gabriëlle Schleijpen.

Location: De Coehoorn, Arnhem

Schedule:

10:00 Floris Visser

respondents: Nick, Sarah/Tirdad, Jorinde/Florian, Yolande

10:45 Mira Adoumier

respondents: Ruth, Emily/Leire, Nick, Yolande

11:30 Stephan Blumenschein

respondents: Jon Mikel/Susan, Bassam, Jorinde/Florian

12:15 Areumnari Ee

respondents: Sarah/Tirdad, Nick, Ruth,

13:00 Communal lunch at the DAI cooked by Karin & Annemarie (Pick Up Catering)

14:00 Sanne Kabalt

respondents: Jon Mikel/Susan, Bassam, Nick, Yolande

14:45 Pitchaya Ngamcharoen

respondents: Emily/Leire, Sarah/Tirdad, Ruth

15:30 Agata Cieślak

respondents: Nick, Jon Mikel/Susan, Sarah/Tirdad, Yolande

16:15 Iva Kovač & Elvis Krstulovic

respondents: Emily/Leire, Ruth, Jorinde/Florian

17:00 Wilfred Tomescu

respondents: Jon Mikel/Susan, Nick, Sarah/Tirdad,

18:30 Communal dinner at the DAI cooked by Karens Keuken

20:00 book launch of The Griefers of Bandung at Walter Books, Spijkerstraat 19

Thursday, June  29

10:00-17:00 Kitchen / Not The Restaurant presentations / performances by first-year students in the presence of the ROAMING & COOP ACADEMY tutors & all students. Referee: Gabriëlle Schleijpen.

Location: De Coehoorn, Arnhem

10:00 Luca Carboni

respondents: Leire, Sarah/Tirdad, Bassam

10:45 Tirza Kater

respondents: Ruth, Jorinde/Florian, Jon Mikel/Susan

11:30 Sunghoon Kim

respondents: Sarah/Tirdad, Leire, Ruth, Yolande

12:15 Ulufer Çelik

respondents: Jorinde/Florian, Jon Mikel/Susan, Leire

13:00 Communal lunch at the DAI cooked by Karin & Annemarie (Pick Up Catering)

14:00 Baha Görkem Yalim

respondents: Sarah/Tirdad, Nick, Jon Mikel/Susan, Yolande

14:45 Mónica Lacerda

respondents: Bassam, Ruth, Leire

15:30 Leon Filter

respondents: Jorinde/Florian, Nick, Sarah/Tirdad

16:15 Bella Ridlhammer

respondents: Ruth, Jon Mikel / Susan, Leire

18:00 Graduation dinner at the DAI cooked by Karens Keuken

19:00 Graduation ceremony at the DAI

21:00 - 02:00: Graduation Party at Groen, Weverstraat 20, Arnhem

Graduation & party will be co-ordinated by Martha Jager

Departure all & end of academic year 2016-2017