DAI Week nr. 4 February 2021 online.

DAI WEEK 4 ~ from 20 to 25 FEBRUARY, 2021 online

The Netherlands, as well as many other countries in Europe and beyond remain into full lockdown.

As previously announced, the DAI has decided to continue convening online for February with a CONDENSED program.

Contact person for tutors and students joining us from their various home countries is Peter Sattler - senior program co-ordinator work spaces | technical support.

PLEASE RETURN TO THE BULLETIN ON A DAILY BASIS AS THE SCHEDULE MAY BE UPDATED. 

PROGRAM

The tutors and guests on board this month to contribute online to this defining module of our program are as follows:

How To Do Things With Theory:

Ana Teixeira PintoAmit S. RaiRachel O'ReillyGhalya Saadawi, Hypatia VourloumisGrant Watson and Florian Göttke.

Planetary Campus:

Florian GöttkeGabriëlle Schleijpen, Hypatia Vourloumis and  Nikos Doulos.

COOP study groups:

(in partnership with Bulegoa/zb, Casco Art Institute: Working for the Commons, If I Can't Dance I Don't Want To Be Part Of Your Revolution, SAVVY Contemporary, State of Concept.)

Akinbode Akinbiyi, Julia Morandeire ArrizabalagaMarwa Arsanios, Katherine MacBride, Clementine Edwards, Kodwo Eshun, Leon Filter, Louis Henderson, Abhishek Nilamber, Kamila MetwalySnejanka MihaylovaRory PilgrimFrancesc RuizLeire Vergara  & Nikos Doulos.

SCHEDULE 

Location: online

Saturday 20

FOREST LIVING ROOM (RUNNING ALL DAY) *

09:30 - 10:00 Warm WELCOME to the DAI WEEK 4 by the DAI crew

CLICK HERE TO ATTEND THE WELCOME

10:00 – 13:00 COOP Study Groups 

(Click on each COOP link to access the precise time schedule for each session through the Month 2 Month announcement)

COOP study group: CHUSMA 2.0: A Coalition of Gossips

Today with Julia Morandeire Arrizabalaga & Francesc Ruiz

COOP study group: Reframing Climate Colonialism: Pleasuring the Radical Imagination

Today with Clementine Edwards

COOP study group: ReSituating and ReCalibrating Hostipitality

Today with Akinbode Akinbiyi & Kamila Metwaly

13:00 – 13:30 DAI Care Crew meeting in the presence of all with Rik Fernhout, , Jacq van der Spek, Margret Wibmer and Nicoline Lodeweges (Student Counsellor ArtEZ). Hosted by Vinita Gatne. 

CLICK HERE TO ATTEND THE MEETING

14:00 – 17:00 COOP Study Groups continued.

COOP study group: Reframing Climate Colonialism: Pleasuring the Radical Imagination

Today with Clementine Edwards

COOP study group: ReSituating and ReCalibrating Hostipitality

Today with Akinbode Akinbiyi & Kamila Metwaly

15:00 – 18:30 COOP Study Group

COOP study group: Curating Positions: Bodies and Antibodies in Cinema

Today with Marwa ArsaniosLeon Filter & Leire Vergara.

COOP study group: On Tradition – Future Ancestors: let rhythm be your guiding light

Today with Rory PilgrimSnejanka Mihaylova

Sunday 21

FOREST LIVING ROOM (RUNNING ALL DAY) *

10:00 – 13:00 COOP Study Groups (TBC)

(Click on each COOP link to access the precise time schedule for each session through the Month 2 Month announcement)

COOP study group: Curating Positions: Bodies and Antibodies in Cinema

Today with Marwa ArsaniosLeon Filter & Leire Vergara.

COOP study group: Reframing Climate Colonialism: Pleasuring the Radical Imagination

Today with Clementine EdwardsKatherine MacBride

14:00 – 18:00 COOP Study Groups

COOP study group: CHUSMA 2.0: A Coalition of Gossips

Today with Julia Morandeire Arrizabalaga & Francesc Ruiz

COOP study group: Curating Positions: Bodies and Antibodies in Cinema

Today with Marwa ArsaniosLeon Filter & Leire Vergara.

COOP study group: On Tradition – Future Ancestors: let rhythm be your guiding light

Today with Rory PilgrimSnejanka Mihaylova

14:00 – 17:30 COOP Study Group

COOP study group: ReSituating and ReCalibrating Hostipitality

Today with Akinbode Akinbiyi & Kamila Metwaly

18:00 – 20:00 COOP Study Group continued

COOP study group: CHUSMA 2.0: A Coalition of Gossips

Today with Julia Morandeire Arrizabalaga & Francesc Ruiz

18:00 – 19:30 COOP Study Group continued

COOP study group: ReSituating and ReCalibrating Hostipitality

Today with Akinbode Akinbiyi & Kamila Metwaly

Monday 22

FOREST LIVING ROOM (RUNNING ALL DAY) *

09:30 - 12:30 HTDTWT Seminar

At the Limits of the Writerly: Planetarity and the Persistent Reproduction of an Otherwise 

with Rachel O'Reilly 

10:00 – 13:00 HTDTWT Seminars

Witness

with Ghalya Saadawi

13:00 – 18:00 HTDTWT Seminars

The Subaltern and the “Free Negro”: Postcolonial Criticism, Afro Pessimism and the Intersectionality of Solidarity

with Amit S. Rai

14:00 – 18:00 HTDTWT Seminars

Writing Sound/Sound Writing: Resonating Materialities II

with Hypatia Vourloumis

Witness

with Ghalya Saadawi

The Life and Afterlife of Fascism

with Ana Teixeira Pinto

19:00 – 22:00 HTDTWT Seminar

The Subaltern and the “Free Negro”: Postcolonial Criticism, Afro Pessimism and the Intersectionality of Solidarity

with Amit S. Rai

Tuesday 23

FOREST LIVING ROOM (RUNNING ALL DAY) *

09:30 - 12:30 HTDTWT Seminar

At the Limits of the Writerly: Planetarity and the Persistent Reproduction of an Otherwise 

with Rachel O'Reilly 

10:00 – 13:00 HTDTWT Seminar

Writing Sound/Sound Writing: Resonating Materialities II

with Hypatia Vourloumis

11:00 – 14:00 HTDTWT Seminar

Queering Communism

with Grant Watson

14:00 – 16:30 Kitchencoaching with Hypatia Vourloumis

Please find the schedule here.

14:00 – 18:00 HTDTWT Seminar

The Life and Afterlife of Fascism

with Ana Teixeira Pinto

15:00 – 18:00 Queering Communism

with Grant Watson

18:30 – 19:15 Factory 2.0

Nidra practice, Deeprelax and lucid sleep  led by Laura Dubroujal 

Wednesday 24

(Individual meetings with Gabriëlle this afternoon: please scroll)

FOREST LIVING ROOM (RUNNING ALL DAY) *

10:00 – 12:00 Academic Writing - 1st year students Group A; led by Florian Göttke

12:15 - 13:00 Thesis Support Info Meeting - all 2nd year students; with Florian Göttke

11:00 - 13:30 Individual meetings with Gabriëlle via Skype

Please find the schedule here.

10:00 – 13:00 Kitchencoaching with Hypatia Vourloumis

Please find the schedule here.

14:00 – 18:00 Kitchencoaching with Hypatia Vourloumis

Please find the schedule here.

14:00 - 16:00 Academic Writing 1st year students Group B; led by Florian Göttke

17:30 – 18:30 Factory 2.0

HowToodeeDooThhingsweeooWithwwwwine led by Maud Gyssels

Thursday 25

FOREST LIVING ROOM (RUNNING ALL DAY) *

10:00 – 12:00 General Assembly (TBC)

10:00 – 13:00 Kitchencoaching with Hypatia Vourloumis

Please find the schedule here.

12:00 - 15:00 Individual meetings with Gabriëlle via Skype

Please find the schedule here.

13:30 - 14:30 Factory 2.0

home expeditions  led by Liza Rinkema & Marika Vandekraats

14:00 – 18:00 Kitchencoaching with Hypatia Vourloumis

Please find the schedule here.

15:00 - 16:00 Factory 2.0

Embodiment Je t’aime  led by Ilgin Akseloglu, Alexandra Duvekot, Rosa Ronsdorf, Georgia Stellin & Anna Piroska Tóth

17:00 - 18:00 Factory 2.0

DAIstrology  led by Marilú Mapengo Namoda - a self-discovery session for Astrology lovers, curious folks, witches&bitches, aliens and more :^))

18:00 - 18:30 Warm FAREWELL to the DAI WEEK 4 by the DAI crew

CLICK HERE TO ATTEND THE FAREWELL

 

* https://dutchartinstitute.eu/page/15831/2020-2021-dai-s-forest-living-room